تصفیه و ضدعفونی آب و هوا به وسیله پرتو لامپ یو-وی-سی

یو وی سی (UVC )
حقایق اثبات شده پرتو مادون بنفش
یکی از اشکال طبیعی انرژی الکترومغناطیس تولید شده توسط خورشید نور مادون بنفش می باشد.طول موج طیف نور یو- وی درست زیر طیف نور مرئی قرار دارد و به چهار بخش طیفی مجزا تقسیم می شود :
۱)یو- وی خلا (Vacuum UV ) با طول موج ۱۰۰ تا ۲۰۰ نانومتر*
۲)یو- وی- سی (UVC  ) با طول موج ۲۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر
۳)یو – وی – بی ( UVB ) با طول موج ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر
۴)یو- وی – ای (UVA ) با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر

 

-nm* نانومتر معادل یک بیلیونم متر است.

اولترا وایولت سی (UVC)
لامپ ماورای بنفش سی چیست ؟
تمام طیف های یووی توانایی کشتن و یا غیر فعال کردن بسیاری از انواع گونه های میکروارگانیسم ها را دارند و از همتا سازی و بقاء نسل آنها جلوگیری می کنند. انرژی یو – وی – سی با طول موج ۷/۲۵۳ نانومتر بیشترین اثرات میکروب کشی را فراهم می کند. کاربرد انرژی یووی سی برای غیر فعال کردن و حذف میکروارگانیزم ها با نام UVGI  نیز شناخته می شود. ( اشعه میکروب کش)

با قرار گرفتن ارگانیزم های میکروبی مانند باکتری ها و ویروس ها  در مقابل پرتو یو وی سی، ساختمان و پیوندهای مولکولی DNA (دی-ان-ای) این عوامل تغییر یافته و توانایی شان را از دست می دهند و عقیم و غیر فعال می گردند.
دی ان ای ( DNA ) یا اسید دیوکسی ریبونوکلیک مانند یک کاغذ کاربن (Blue print) در تکثیر تصاعدی و مانند سازی ارگانیزم های زنده عمل می کند و باعث افزایش جمعیت آنها می گردد. با عقیم و سترون شدن ارگانیزم های میکروبی علاوه بر از دست دادن توان صدمه زدن از تشکیل کولونی و افزایش جمعیت شان جلوگیری به عمل آمده و قابل کنترل می گردند.
بعد از تابش UVC ارگانیزم های مرده ، احیا ناپذیر شده و جمعیت شان به سرعت کاهش می یابد و از بین می روند.
لامپ های میکروب زدای مادون بنفش (UVC Lamp) با قدرتی مهلک و متمرکز تاثیر بسیار بیشتری از انرژی مادون بنفش موجود در طبیعت برای نابودی عوامل بیماری زا را فراهم می کند و روشی اقتباس شده از طبیعت است.

* لایه میکروبی زنده سیستم های ایرکاندیشن (HVAC)  فقط کثیفی نیست ، میکروب های بیماری زا هستند.
لایه چسبنده در حال رشدی را که بر روی پره های اواپراتور دستگاه های ( گرما /سرما – تهویه مطبوع ( ایرکاندیشن) و لوله های تخلیه و فاضلاب ها تشکیل می شود را بسیاری مردم، گل و یا رسوب لجن کثیف و چسبنده می نامند. در واقع این لایه میکروبی زنده بیوفیلم نام دارد. بیوفیلم لایه زاینده فعال پیچیده ای است که دائم در حال تولید میکرب ها ، مولد (Mold) و باکتری ها می باشد که به سرعت تکثیر شده رشد می کنند.
ماده آلوده لزج به پره ها چسبیده و از این ارگانیزم ها در مقابل ضدعفونی کننده ها محافظت می کند.
خود بیوفیلم ها محصول نهایی متابولیزم (سوخت و ساز) هستند که به نام ترکیبات آلی فرار ( VOCS) شناخته می شوند. وجود VOC ها در هوا زمینه عوارضی مانند : سردرد ، آبریزش چشم و بینی و بطور جدی تر بیماری ایی چون آسم و آلرژی می گردد.
بررسی های بیشمار ثابت کرده اند که سیستم های تهویه ‍(HVAC) رشد ارگانیزم های میکروبی را توسعه داده و تقویت کرده و همچنین محلی برای تجمع و انتشار آنها هستند.
عوامل بیماری زا و باکتری های فرصت طلب و ویروس ها و همچنین مولد (Mold) نیز در سیستم های تهویه زندگی می کنند و از این طریق انتقال یافته و منتشر می گردند.
لیست زیر با نمونه برداری لایه سطحی بخشی از پره های اواپراتور ( evaporator coil) و لوله تخلیه ( drain pans)، داکت ها ، فیلتر های انتهایی دستگاه و دفیوزرها تهیه شده است و برخی از میکرو ارگانیزم های آلاینده ی سیستم را معرفی می کند.
مهم نیست که برای شستشوی پره ها (coil) از چه ماده ای و با چه فشاری استفاده می کنید، روش فوق فقط تا عمق یک اینچی (۲/۵۴cm) پره ها را تمیز می کنند در صورتی که عوامل میکربی و ارگانیک تا انتهای پره ها نفوذ و زندگی کرده و سریعاً جایگزین می گردند.
با قرار دادن و نصب لامپ های UVC  در مقابل خروجی کویل کاندانسور خنک کننده هوا و منبع تخلیه ، تمامی میکروارگانیزم های آلاینده هوا و لایه بیوفیلم تولید کننده آن را قبل از انتشار و بازگشت به سیستم با انرژی UVC از بین ببرید.