یون منفی چیست؟

آنها اتمها و مولکولهای اکسیژن هستند با یک الکترون اضافه و آنها به ما کمک میکنند تا احساس بهتری بکنیم.

در هوا ذرات با بارهای مثبت و منفی وجود دارند. از تجمع ذرات با بار مثبت و یون یون مثبت و ذرات با بارمنفی و یون ، یون منفی تشکیل می شود. بالا بودن میزان یون مثبت در هوا باعث احساس افسردگی، سر درد و سستی و رخوت و …. در افراد می گردد.تخلیهء الکتریکی ولتاژ بالا از طریق عملکرد میلهء الکترود می تواند باعث تولید مقدار زیادی یون منفی گردد. این یونهای منفی می توانند به ذرات مسموم معلق در هوا چسبیده و هوا را از وجود آلاینده ها پاک نمایند.

آیا احساسی را که در کنار آبشارها یا در اوج کوهها داشته اید به خاطر دارید؟ion1

در آن اماکن هزاران یون منفی وجود دارد. آنها تأثیر فوق العاده ای در بیوشیمی انسان دارند.در هوای تازهء روستاها معمولأ ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد( تقریبأ به اندازهء یک حبه قند) در کوهستان بیشتر از ۱۰۰.۰۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد در حالیکه در هوای آلودهء شهری پائین تر از ۱۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب وجود دارد.

زمانیکه یونیزاسیون هوا در بیمارستانها و اماکن کاری اروپا و روسیه اجباری است، درکشور ما علیرغم هوای مسمو م و بسیار آلوده به تازگی مورد توجه قرار گرفته است .

یونها ذرات باردار موجود درهوا هستند که در طبیعت زمانیکه انرژی بر مولکولی مانند دی اکسید کربن، اکسیژن، آب یا نیتروژن وارد میشود ، باعث می شود که یک الکترون از مولکول جدا شده و یک یون باردار مثبت به جا بگذارد. الکترون جدا شده خود را به نزدیکترین مولکول می چسباند و آن را تبدیل به یون باردار منفی می کند.این یون باردار منفی اکسیژن است که بهترین تأثیر را بر ما دارد.

یونهای منفی ذرات باردار الکتریکی هستند که آلودگی های موجود در هوایی را که ما تنفس می کنیم از بین میبرند و اثر جوان کننده ای بر سیستمهای فیزیولوژیکی ما دارند (مانند سیستم تنفسی).

آیا هرگز توجه کرده اید که ما تا چه اندازه احساس تازگی در کوهها، کنار دریا، در جنگل یا در کنار آبشارها می کنیم؟ یا چقدر احساس پر انرژی بودن به ما دست می دهد؟ توضیح آن این است که این اماکن معمولأ سرشار از بیلیونها یون منفی هستند. پس از رعد و برق ، اکثر ما احساس تازگی می کنیم . این به دلیل این است که طوفان الکتریکی تریلیونها یونهای منفی آرامش بخش در هوا پخش کرده اند که اعصاب را تسکین داده و ما را سرشار از انرژی میکنند.

تحقیقات علمی ثابت کرده اند که در فضاهایی که از یون منفی بالایی برخوردار هستند آثار حساسیت ، آسم ، افسردگی ، خستگی و سر درد کمتر دیده می شود و در این مکانها افراد از توانایی ، قدرت کار ، تمایل به همکاری و کارکرد مغزی بالاتری برخوردار بوده و ضریب اشتباه آنان پائین می آید.

مطالعات در دانشگاه کلمبیا و انستیتو روانشناسی ایالت نیویورک نشان می دهد که دستگاه های مولد یونی با در صد بالا به صورت خاصی به شکل ضد افسردگی عمل می کنند.

اتاقهایی که از یون منفی زیادی برخوردار هستند به شکل کامل چشمگیری نشان داده اند که از رشد باکتریها و خیلی عوامل بیماری زای دیگر جلوگیری کرده و در از بین بردن گرد و غبار ، ویروسها، دود سیگار، شورهء حیوانی، بوی نامطبوع و دودهای شیمیایی مسموم کنند ه تأثیر بی نظیری دارند.

یونهای منفی چه فوائدی دارند؟

از بین بردن باکتریها، جلوگیری از پیر شدن سلولهای بدن، بالا بردن توانایی نگهداری اکسیژن در خون، بهتر کردن عملکرد سوخت و ساز بدن، بالا بردن میزان هوشیاری، از بین بردن خستگی ، بالا بردن مقاومت بدن(سیستم ایمنی) در مقابل بیماریها، تآثیر اساسی در معالجه ء سردرد، بی خوابی/کم خوابی، آلرژی، آسم و فوائد بسیار دیگر.

حقایقی در مورد یون منفی.

(سازمان دارو و خوراک آمریکا)به عنوان یک راه معالجهء تآئید شده. FDA مورد تآئید

یونیزاسیون امری اجباری در بسیاری از بیمارستانهای اروپا و روسیه است.

مهندسین خود را جهت آزمایش یک دستگاه مولد یون منفی بهGood Housekeeping در ماه مارچ ۱۹۹۹ مجلهء

کار گرفت ، آنها دستگاه را در یک مخزن پر از دود گذاشتند و سپس متوجه شدند که مخزن کاملآ از دود پاک گردیده است.

نتیجهء تحقیقات اخیر سازمان کشاورزی آمریکا نشان می دهد که یونیزه کردن یک اتاق باعث کاهش ۵۲% غبار و ۹۵% باکتری موجود در هوای آن اتاق می گردد. ( لازم به تذکر است که بیشتر آلاینده های موجود در هوا در ذرات غبار معلق در هوا زندگی می کنند).

چگونه یونهای منفی آلاینده های هوا را از بین می برند؟

(-) (-) (-)

(-) (+)*

(-) (+)* (-) (+)*

(-) (+)* (+)* (-)

(+)* (+)*

یونهای منفی (بار منفی) خود را به آلاینده ها و عوامل آلرژی زا که به صورت مثبت باردار هستند می چسبانند . ذرات تشکیل شدهء جدید بزرگتر و سنگین تر هستند و بنابر این به طرف زمین کشیده می شوند و از فضای تنفسی ما خارج می گردند.

اغلب آلاینده های معلق به صورت مثبت باردار هستند و بر عکس یونهای منفی به صورت منفی بار دار هستند. در فضاهایی که یون منفی با غلظت (چگالی ) بالا در آن وجود دارد، آنها می توانند بار آلاینده های معلق را به بار منفی تبدیل کنند.

این امر موجب می شود که جذب مغناطیسی بین آلاینده های معلق در هوا بوجود آید و درنتیجه آنها به یکدیگر می پیوندند و سنگین تر از آن حدی می شوند که بتوانند به صورت معلق در هوا باقی بمانند و بدون آسیب رساند ن به چیزی روی زمین می افتند و دیگر در مسیر هوای تنفسی شما قرار نخواهند گرفت.

حتی اگر آنها قبل از اینکه به زمین برسند تنفس شوند، چو ن ذرات بزرگتری هستند توسط فیلتر های بالای ناحیهء تنفسی فیلتر می شوند.

مسلمآ، در صورتی که تولید یون منفی به صورت ادامه دار نباشد ، بعضی از این آلاینده های بزرگ شده می توانند دوباره به هوا بازگردند.

برخی مطالعات نشان داده که یون منفی اثر بیولوژیکی روی باکتریها و ویروسها داشته و در صورت تماس، آنها را از بین می برد.

چرا یون منفی باضافهء اوزون با مقدار کم؟

یون منفی و اوزون قوی ترین پاک کننده های هوا در طبیعت هستند. در دنیا چیزی مؤثرتر از این دو برای پاک کردن هوای تنفسی ما از عوامل آلرژی زا و آلاینده ها وجود ندارد. متآسفانه اکنون به دلیل نزدیکی ساختمانها و منازل به یکدیگر این دو نمی توانند تآثیر خود را در فضای داخلی ساختمانها به صورت طبیعی بگذارند.

یون منفی و اوزون در طبیعت بوجود آمده اند ، و در مناطقی یافت می شوند که از خالص ترین و بالاترین سطح هوای سالم برخوردارند. این اماکن معمولآ شامل بالای کوهها، نزدیک آبشارها، جاهایی که لحطاتی قبل رعد و برق صورت گرفته، چمن زارهای دوراز شهر و کناره های اقیانوس درکنار امواج بلند هستند.