neotec

انسان روزانه 22000 بار نفس می کشد

سایت جدید چرمه شیز

علائم و عوارض بیماری در ساختمان های بزرگ (SBS) (Sick Building Syndrome)

علائم و عوارض بیماری در ساختمان های بزرگ (SBS)  (Sick Building Syndrome)

تعریف:

سندروم بیماری ساختمان به توصیف مجموعه ای از علائم بدنی و ذهنی بیماری اقامت طولانی افراد در ساختمان های اداری مانند وزارتخانه ها، مجتمع های قضایی، سازمانها، و دیگر فضاهای بزرگ میپردازد.

صدمات ناشی از گذراندن ساعات طولانی در زمان معینی از روز در ساختمانهای محل کار به خصوص ساختمانهای بلند مرتبه معمولاً شامل علائم کلی زیر میگردد:

1-    سردردهای مداوم و منگی

2-    حالت تهوع (احساس بیماری)

3-    عدم تمرکز

4-    تنگی نفس و درد در ناحیه سینه

5-    خستگی مفرط، بی حالی مداوم

6-    سوزش و التهاب چشم، گلو و بینی

7-    بسته شدن و آبریزش بینی

8-    تحریک پوست (قرمز شدن پوست، خشکی و خارش)

9-    خواب آلودگی و کوفتگی که توام با کمبود اکسیژن موجود در هوا منجر به پایین آمدن راندمان کار افراد میگردد.

نشانه های بیماری ساختمان های اداری میتوانند به تنهایی و یا با همدیگر بروز کرده و یا از تلفیق دو یا چند عامل بوجود بیایند، همانطور که ممکن است در روزهای مختلف علائم متفاوتی ظاهر شوند. ظهور علائم توام با هم و مجزا در یک ساختمان را با عارضه های ذکر شده ممکن است به تجربه مشاهده کنیم.

معمولاً این گونه علائم با خروج افراد از ساختمان یکجا از بین رفته یا به تدریج بهبود می یابند همانطور که با حضور مجدد در محل مجدد ظاهر میشوند.

چه کسانی از سندروم بیماری ساختمان آسیب می بینند؟

هر کسی می تواند تحت تاثیر آسیب های سندروم بیماری ساختمان باشد اما کارمندان دفتری که در ساختمانهای مدرن با پنجره های بسته و یا در مجاورت هوای آلوده بیرون قرار دارند، بیشتر از بقیه در معرض خطر هستند به نظر می رسد خانمها بیشتر از آقایان در معرض علائم ناشی از بیماری ساختمان قرار دارند علت این موضوع ممکن است به خاطر حضور بیشتر خانمها در پست های اداری و مشاغل دفتری و همینطور تمایل خودشان به انجام اینگونه وظایف باشد.

تهویه مطبوع مکانیکی، سیستمهای ایرکاندیشن و هواساز نیز با گردش هوای بسته فاقد اکسیژن و افزودن هوای آلوده بیرون به آن باعث انتشار عوامل مختلف بیماری زا در کل مجموعه گشته و وضعیت هوای داخلی را بدتر میکنند.

احتمال افزایش ابتلا به بیماری ساختمان در افراد با مشاغل سازمانی دفتری که بیشتر با صفحات نمایشگر (مانیتورهای کامپیوتر) سروکار دارند اثبات گردیده، در صورتی که از تجهیزات کامپیوتری و وسایلی مانند پرینتر و دیگر وسایل مرتبط استفاده مینمایید، مطابق دستورالعمل ایمنی و سلامت تجهیزات کامپیوتری (Display Equipment Regulations) صادره در سال 1992 عمل نمایید. برای جلوگیری از پیامدهای این سندروم بهتر است نکات بیشتری در مورد استفاده صحیح از لپ تاپ و موارد ایمنی آن را مطالعه فرمایید و برای هوای ساختمان با کارشناسان تصفیه هوا مشاوره نمایید.

راه کارهای مختلفی برای حذف آلاینده های هوا و افزایش اکسیژن اینگونه فضاهای بسته داخلی وجود دارد که با توجه به شرایط محیط به صورت سانترال یا جداگانه طراحی و تعبیه میگردد.

منبع: NHS  سلامت محل کار

تماس با چرمه شیز

تلفن : 88613903(5 خط) -88055727-88055728-021.88797743

فکس : 021.88883147

نمایشگاه مرکزی محصولات نئوتک ( Neotec ):
تهران - ميدان ونک - خيابان ملاصدرا - ابتداي کردستان شمالي - نبش خيابان زاينده رود غربي - پلاک 37 - طبقه دوم - واحد 2 - شرکت چرمه شيز